Birazdan okuyacaklarınız öncelikle herhangi bir meslek grubunu ya da o mesleğin hakikaten gerektirdiği özellikleri salt görev bilinciyle yapanları vs kısacası herhangi bir şeyi hedef alıcı değildir. Okurken, dinlerken ve özellikle de yaşarken kimseye ya da herhangi bir şeye karşı husumet beslemedim.  Alıntılar dışında kendi cümlelerim sadece eleştirel bakış açısının bendeki yansımaları olarak değerlendirilmeli ve karşı taraftaki tezahürü de o şekilde olur umarım demekten başka bir seçeneğim yok.

Sadece kişisel bir araştırmacı olarak bir şeylerin farkına varılması gerektiğinin bilinci ile fark ettiğim yanlışları ve olasılık hesaplarının çok ötesinde değerlendirilmesi gereken insan sağlığını düşünerek elimden geldiği kadar objektif bir pencereden değerlemeler yapmaya çalıştım. Katılırsınız ya da katılmazsınız ancak istatistiki çalışmaların bir donesi olmayı reddedenlerin çok daha ilerisini görmeyi isteyenlerin ve daha hassas düşünceyi benimseyenlerin esas bekleme alanında olanlar olduğunu belirtmek istedim.

Bütün düşüncelerimin en tepesine de sorgulamaları ekledim. Soru sormadan elde edeceğiniz sonuçların sadece işleri daha da anlamsız ve karmaşık hale getireceğini de bildiğimden dolayı yerel ya da küresel bir takım kurumların neye, ne kadar, ne şekilde ve hangi kriterlerle yaklaştıklarına bakmaya çabaladım. Bütün araştırmalarım beni sadece belirli yerlere kadar getirebildi. Daha ötesi için yapmanız gerekenin sorgulama olması gerektiğini ancak geri dönüşlerin olmaması neticesinde öğrendim.

Öğrenme sonu olmayan bir süreç, hangi yaş ve sıfatta olursanız olun hangi kademelerden geçerseniz geçin -sonuç bazıları için gerçekten de üzücü- değişmiyor. Öğrenme güdüsünün de tek tetikleyicisi soru sorma ve yanıtları bulma arzusu. Özellikle bu arzumuzun tatmininde merkezde sağlığımız varsa işin rengi kesif hatlarıyla belirginleşmeye başlıyor.

Ben de bu merkezden hareketle sorular sorarak ve yanıtları bir gün bir şekilde kesin olarak bulabilme umudu ile yola çıktım. Aradığım soruların yanıtlarını bulmak ister burada ister bir başka platformda ne kadar sürecek bilmiyorum ancak doğru yolda olduğumu hissettiren sinyalleri aldığımdan şüphe etmediğimden dolayı bir zaman vermenin mümkün olmadığını da şimdiden söyleyebilirim. Ancak çok uzun zaman alacağını da sanmıyorum.

Her birimizin ayrı ayrı umudu olan aşağıdaki derlemeyi de gelecek adına gerçekten umudu olan birisi olarak sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Öğrencileri nasıl harcadık biliyor musunuz ?

En iyi problem çözeni Doktor yaptık. İçinde İnsan sevgisi var mı? Bakmadık.

En iyi ezber yapanı Hukukçu yaptık, Kalbinde Adalet duygusu var mı? Bakmadık.

En iyi Matematik bileni Mühendis yaptık, Kul hakkı korkusu var mı? Bakmadık.

İşte bu yüzden;

Merhametli pek çok çocuk problem çözemediği için,

Adil pek çok çocuk ezber yapamadığı için,

Namuslu çocuklarda sınavlarda hata yaptıkları için doktor, hukukçu ve mühendis olamadı.

Paran kadar sağlık, adamına göre de hukuk varsa, çöküyorsa binalar, yollar, köprüler ve madenler,

İşte bu yüzden.

Keyifli okumalar diliyorum,  gerçek çözümün bulunabileceği umudunu hep saklarken aklımda ya da sorgulamalarımızın aşağıdaki karikatürde aksedildiği gibi olmaması umudu ile…